Związek Przedsiębiorców Przemysłu Mody

BENEFIS JERZEGO ANTKOWIAKA - LEGENDARNEGO PROJEKTANTA MODY POLSKIEJ

„Wszystko się może zdarzyć…”

BENEFIS JERZEGO ANTKOWIAKA - LEGENDARNEGO PROJEKTANTA MODY POLSKIEJ

20 maja 2015r. o godz. 14.00 na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu odbył się benefis słynnego kreatora mody, stylisty oraz współtwórcy legendarnej Mody Polskiej - Jerzego Antkowiaka, połączony z prezentacją artystyczną, zorganizowany przez CKZiU w Sosnowcu - Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru, z okazji 80-tej rocznicy urodzin Jubilata oraz 10 – lecia współpracy z Mistrzem.

Wszystkich zgromadzonych uroczyście przywitała Dyrektor CKZiU Grota-Roweckiego 64 Pani Elżbieta Czernik. W gronie  szacownych gości, znaleźli się Poseł na Sejm Witold Klepacz, Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz licznie reprezentowani przedstawiciele władz miasta oraz władz oświatowych. Nie zabrakło przedstawicieli świata kultury, nauki i mody. Wśród gości byli m.in. krytyk mody Hanna Gajos, redaktor naczelna „Rynku Mody” oraz Aleksandra Boćkowska, autorka książki o modzie w PRL „To nie są moje wielbłądy. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji i firm współpracujących ze szkołą.

Benefis pt. „Wszystko się może zdarzyć...” był okazją do przypomnienia jak narodził się,                  a potem rozwijał geniusz artystyczny wybitnego projektanta. Przywołano nazwiska tych, którzy mieli wpływ na ukształtowanie jego tożsamości artystycznej i rozwój zawodowy.                   W ramach uroczystości odbyła się prezentacja autorskiej kolekcji Jerzego Antkowiaka, powstałej w końcu lat 80-tych i na początku 90-tych. Projekty zawierały najbardziej charakterystyczne elementy stylu autora - mocne ramiona, proste, niebanalne formy, swoistą zuchwałość i rozmach przy jednoczesnym zachowaniu użytkowego charakteru odzieży.  Zaprezentowano również 8 kolekcji odzieżowych, tworzących prezentacje artystyczną „MY 2015”, przygotowaną przez uczniów i uczennice Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 9 Rzemieślniczo- Artystyczną. W hołdzie Jerzemu Antkowiakowi uczniowie Centrum zaprezentowali liczne wiersze oraz scenkę rodzajową  pt. „U krawca” wg. Sł. Mrożka. Podczas uroczystej gali nastąpiła nominacja Jerzego Antkowiaka na honorowego belfra Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu, której dokonał Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński wraz z Dyrektor Elżbietą Czernik.  Następnie odczytano liczne listy gratulacyjne skierowane do Jubilata. Benefis zakończył koncert w wykonaniu zespołu „Muzyczni oprawcy”, składający się ze standardów muzyki rozrywkowej.

Benefis Jerzego Antkowiaka - wieloletniego przyjaciela i dobrego ducha sosnowieckiej „Szkoły Mody” - był  doskonałym pretekstem do zaprezentowania efektów pracy uczniów                     i nauczycieli. Zaprezentowane kolekcje uczniowskie to nie tylko wynik działań służących rozwijaniu talentów młodzieży, ale także odzwierciedlenie ich pasji i marzeń. Zaproszeni goście byli pod ogromnym wrażeniem talentu i profesjonalizmu uczniów, czego potwierdzeniem było wręczenie licznych, bardzo atrakcyjnych nagród.

I tak, nagrodę w postaci wycieczki do Włoch otrzymała Patrycja Kwaśniak za projekt                          i samodzielne wykonanie kolekcji Path. Fundator nagrody to Biuro  Podróży ABRAKSAS                     z Katowic. Olga Hulbój za projekt i samodzielne wykonanie kolekcji Rozetka otrzymała voucher o wartości 1000 zł, który ufundowało Biuro Podróży PLUS z Rudy Śląskiej. Biuro Podróży PL TRAVEL z Katowic przygotowało dwa dwudniowe pobyty w hotelu OLYMPIC**** w Ustroniu dla dwóch osób. Nagrody te otrzymały: Aleksandra Lipińska za projekt                             i współudział w wykonaniu  kolekcji Fairy Dance oraz Anna Palka za projekt i samodzielne wykonanie kolekcji Escalia. Nagrody od firmy KNK KANAKA z Łodzi w postaci vouchera                   o wartości 5000 zł. na wykonanie autorskiej kolekcji w firmie otrzymali: Michał Niedopytalski za projekt i współudział w wykonaniu  kolekcji Insomnia oraz Aleksandra Lipińska za projekt                             i współudział w wykonaniu  kolekcji Fairy Dance. Autorska kolekcja Patrycji Kwaśniak Path została wyróżniona przez VIAMODA Szkołę Wyższą w Warszawie - nagrodą za wyróżnienie jest uczestnictwo w trzech wybranych kursach weekendowych o tematyce modowej                      lub zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej oraz obniżka w czesnym za pierwszy rok studiów,                   w wysokości 10%. Nagrodę Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody „Lewiatan” w postaci zestawu nici o wartości 200 euro otrzymała Kamila Kozłowska za projekt i samodzielne wykonanie kolekcji   Cheeky Checked. Nagrody  Firmy  NORMAN z Radzionkowa, tablety, otrzymali Natalia Zioła, Żaneta Wilkosz, Tomasz Błajszczak  za projekt i wykonanie kolekcji Women of Dream. Michał Niedopytalski za projekt i współudział w wykonaniu  kolekcji Insomnia został nagrodzony kolacją dla 2 osób w Hotelu Szafran**** w Czeladzi. Oliwia Biskup za projekt  i współudział w wykonaniu kolekcji Ponad podziałami otrzymała nagrodę w postaci kolacji dla 2 osób, ufundowaną przez Hotel Centrum*** w Sosnowcu. Staż                     w firmie INCOGNITO Moda Damska w Świętochłowicach zdobyły Dorota Paździora za                    w kolekcję Insomnia oraz Aleksandra Talaczek za kolekcję Ponad podziałami.  Pozostałe nagrody rzeczowe ufundowały firmy Vesta z Czeladzi i Kati Studio z Sosnowca. Sponsorami przedsięwzięcia były również firmy: ALLCOMP Polska Sp. z o.o. z Katowic, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Bank PKO SA Oddział Sosnowiec, Firma „GUZIK”                              z Sosnowca, restauracja „KOGUT I WINO” z Sosnowca, firma DEICHMAN, firma „IN-SURE”     z Częstochowy i firma IVENT STREAM  z Warszawy.

O godz. 17.15  sympatycy mody mieli okazję ponownie spotkać się z Jerzym Antkowiakiem                            w sosnowieckiej Galerii „Ładniej”,  w pasażu dworca PKP. Nestor polskich projektantów oraz Aleksandra Boćkowska, autorka książki o modzie w PRL „To nie są moje wielbłądy” udzielali odpowiedzi na najbardziej szczegółowe pytania związane ze światem mody. Żadne z pytań nie pozostało bez wyczerpującej i jak zawsze okraszonej humorem odpowiedzi Mistrza. Wiele uwag dotyczyło książki Aleksandry Boćkowskiej, która nie tak dawno ukazała się na rynku księgarskim, a w znacznym stopniu przybliża czasy PRL-u i mody tamtego okresu.

Uroczysty benefis  Jerzego Antkowiaka to uhonorowanie twórczości wybitnego projektanta, a jednocześnie podsumowanie 10-letniej współpracy z zaprzyjaźnioną sosnowiecką „Szkołą Mody”.